Символи та кольори у вишивці

купить вышиванку в Киеве недорого

З давніх часів відомо, що високо розвинена в духовному плані частина людства (жерці, волхви, шамани тощо.) Обізнано привносили знаки і символи в життя людей. В результаті, за допомогою цих знаків, життєвий простір навколо людей (їх аура) або простір житла структурувалися в бажаний спосіб, щоб захистити себе від злих сил потойбічного світу, запросивши до співпраці світлих, добрих духів. При цьому кожна людина виховувався в дусі любові до природи, основних її чотирьох складових – стихії вогню, повітря, води і землі. Ці стихії створюють світ видимих ​​нам форм і мають також символічні записи.
Знак вогню – трикутник, повітря – коло, води – півмісяць, землі – квадрат. У вишивці ці всі символи доповнюються і змінюються. Більшість знаків українських орнаментів відображають культ землеробства, родючості. Наприклад, космічний символ родючості можна привести дуже популярне переплетення ниток в ткацтво – «увкругу», що являє собою грати з дрібних ромбів. Так в давні часи орнаментованих ткалі покривала, скатертини, рушники та інші предмети побуту. Переважна частина вишитих геометричних орнаментів також має ромбічну конструкцію, «грати». Використання таких орнаментів мало практичне пояснення, багатодітним сім’ям, щоб зберегти рід, вижити необхідна була підтримка народжуваності. У наш час необхідність в цьому немає, оскільки багатодітних сімей дуже мало. Вже давно люди забули, що може відображати певний знак або орнамент, але в пам’яті залишається інформація про те, для чого або для кого була виконана робота. Важливим символом в народній вишивці є використання кольорів. За допомогою чорного, білого і семи кольорів веселки, які являють собою розкладання білого кольору, можна висловити значну кількість інформації. Білий колір був в пошані у наших предків, які обожнювали Сонце, стихію вогонь, і знали, що цей колір – атрибут Бога-Отця. Червоний колір, як найактивніший після білого, дуже високо цінувався в різних ритуалах, обрядах. Особливо багато цього кольору було на весільній, дитячої та святковому одязі, оскільки червоний колір активно захищає від зла і притягує енергію гармонії, творіння, любові. Чорний колір, який багатьма сприймається як колір смерті, насправді має багатогранну символіку. Це колір землі, достатку, багатства. Одяг старших людей була бога тієї на чорний колір, оскільки він поглинає енергію, інформацію. А старше покоління людей є хранителем мудрості, учителем для молодих поколінь. Використання в узорах червоного і синього кольорів, червоного і чорного, як квітів антиподів або квітів, що гармонізують енергію (активне і пасивне, чоловіче і жіноче), особливо популярні серед населення України. (З статей Юрія Мельничука – старшого наукового працівника Українського центру народної культури «Музей Івана Гончара», майстри народного мистецтва з вишивки).

"Дерево жизни"

Орнамент дерево життя – напевно, самий могутній сакральний символ, в якому закладено єднання минулого, сьогодення і майбутнього поколінь. Корінь – підземний, потойбічний світ, стовбур справжній матеріальний світ, крона – світ богів. За твердженнями дослідників семантики символ Дерево Життя в дохристиянський час було символом Рода праотця всіх богів. Воно починається з великої квітки – сонця потойбічного і закінчується квіткою Творця, який символізує вогонь життя. Ці квіти можуть бути різні за візерунком, але однаковими за розміром. Це єднання материнської та батьківської енергії. Дерево прикрашене квітами, бутонами, плодами, які символізують сімейне щастя, продовження роду, добробут. Птахи на гілках символізують взаємну любов, вірність, сім’ю. Окремі квітки і птиці, що розташовані окремо від дерева (біля нього) символізують предків, яких вже немає на цій землі, які продовжують охороняти рід на небесах.

"Урожай"

Ромб– символ розвитку. У його візерунку виконані бесаги, восьмипелюсткові квіти і кривульки. Бесаг– білатеральний дзеркально-симетричний знак у вигляді роздвоєних і заломлених до середини рогів. Квіти восьмипелюсткові символізують розу. Ця квітка пов’язаний з ім’ям Діви Марії. Вісім лепестков- відродження, восьмий день творення світу, вічне життя і благодать. Візерунок з точок символізує поле, засіяне зерном. З символом кола багато пов’язано традиційних обрядів. Переважно коло в вишівке- символ сонця. Сонце-добро, благополуччя, достаток. У візерунку рушника використаний коло, який розділений по середині основним рослинно-геометричним візерунком. Півкола обрамлені виступами зі смужок, що символізує зуби. Рушник використовують для прикраси ікон, але також можна використовувати при початку і кінці посівних робіт, при складанні врожаю та інших заходах, пов’язаних з Севбо і збором врожаю.

Рушник з геометричним візерунком складається з двох рядів орнаментів, які об’єднані в єдиний візерунок. Основу першого ряду візерунка становить трикутник, обрамлений закарлюками всередині якого вписані баранячі роги зі своєрідними віконцями і хрестиками. За давнім слов’янським повір’ям, вони втілювали богиню землі, служили добрим охоронним символом, який приносить щастя і захищає родючості. Основу другого ряду візерунка становить ромб, виставлений на кут. Простий ромб – знак землі. Ромб містить в собі силу і могутність. Четвірка, священна тетрада – основа багатьох слов’янських візерунків. Чотири стихії – Вогонь, Повітря, Земля і Вода. З правого і лівого боку ромба основного візерунка розташовані два квадрата. Вони є знаком хліборобів, родючості полів. У центрі кожного з квадратів розміщений хрестоподібний знак – вітряк. Йому надавали магічну силу. Його значення часто характеризують, як значення хреста. Хрест – покладений в основу орнаменту, ще з язичницьких часів має міротворітельную і захисну, оживляючу силу. Маленькі хрестики – символ зерна, яке проростає. Баранячі роги символізують надприродну силу, божество. Роги – одночасно солярний і місячний символ, символ достатку, багатства, врожаю.

ТД "Колос"

В Україні відносяться до дзвона як до символу в різних життєвих ситуаціях. В одних виданнях звук дзвону пов’язують з походженням певної події в житті людини. У стародавні часи ще звучання дзвони пов’язували з відлякуванням злих духів. Багато подій в житті людей пов’язані з дзвоном дзвони. Середня частина візерунка складається з рослинного орнаменту – різноманітність квіток. Квіти-це символ зародження життя, сім’ї, майбутнього плода. Цвітіння це життя. В основі візерунка використано квітку троянди образ Матері Божої, оберігає сімейне вогнище і все живе. Наступна частина візерунка складається з незімкнутих вінців, над одним з яких розміщена корона. Вінець – справі кінець. Вінець підводить підсумок певної події. Ізольда Пилипівна Яхно, в своїй книзі про значення вінків, описує значення Незімкнуті вінка, як зв’язок з божественними, духовними силами. Корона-символічний знак. Його значення пов’язане з надією, що все задумане має здійснитися, добро переможе зло. В основі візерунка рушника закладено бажання життя, успіху і процвітання, зв’язок всіх поколінь.

ТД "Колос"

У візерунку рушника використані: ромби, рогаті елементи, вікна. В основному ряді візерунка використаний ромб, який виставлений на один з кутів, два кута якого закінчуються «баранячими рогами». Це символ родючості, урожаю. У центрі великого ромба, розміщений ромб менших розмірів, на чотирьох кутах якого розміщені «баранячі роги». По центру цього ромба розміщений мотив «віконце». За деяким українським легендам на вікнах сидять ангели, які охороняють і оберігають мешканців. Також цей знак пов’язаний з жінкою і народженням дітей. У візерунку використані нитки чорного, зеленого, жовтого і помаранчевого кольорів. Чорний – символ землі, зелений – символ життя, жовтий – символ сонця, хліба. Помаранчевий – символ сонця.

ТД "Колос"

Для створення візерунка рушника використані символи зірки, ромби, хвилясті лінії. Зірки переважно передають небесний вогонь – символ удачі. Вони повинні мати трикутні або рівні промені. Це знак розуму і просвітницьких думок. Ромби – символ родючості, розвитку. Хвиляста лінія – символ води. Є початком життя, вміння пристосуватися до обставин. Для створення рушника використані білі, рожеві, зелені кольори ниток. Білий (тканину для рушника) – світле початок. Рожевий колір – поєднання пристрасті з чистотою. Він володіє аурою невинності і любові. Це найніжніший, зворушливий і водянистий відтінок червоного. Він володіє великою життєвою силою. Зелений колір – символ життя і позитивної енергії. Він здатний вселяти надію.

ТД "Колос"

Для центральної частини Київщини характерні костюми. Для кожного віку жінок і чоловіків, для свят і повсякденному житті використовувалися одягу. Жіночі костюми складалися з: сорочки з суцільнокроєним рукавом або з плічками і зібраними біля них рукавами. Комір-стійка або викладений, широкі чохли, широка смужка паху і подолу. Рослинний і рослинно-геометричний візерунки вишиті червоними і синіми нитками. Техніки вишивки: вирізування, гладь, набір, косий хрестик, мережки. У нижній частині носили запаски з плахтами. Плахти ткали різними техніками з вовняних ниток. В основному на них були виконані горизонтальні і вертикальні різнокольорові смужки, які в поєднанні нагадували зоране поле. Залежно від кольору плахт їм давали назви і їх носили жінки різного віку: з перевагою ниток червоного кольору – красняткі – їх носили дівчата, синяткою – синій колір – носили жінок після 40 років, з вкрапленням жовтого кольору-жовтяткі – носили жінки в зрілому віці , чорні – носили літні жінки. Плахти носили разом з чорними або зеленими запасками, вони були коротше плахт. Часто плахти носили без запасок. Сорочку, плахту, запаску підв’язували поясом. Пояси були досить поширеним елементом одягу, вони мали різну довжину і ширину. Часто зі спідницями носили фартухи, їх використовували в комплекті з літниками, димками і ін. Ці предмети одягу ставилися до поясним одягам.

ТД "Колос"

Поверх сорочки одягали в більш теплу пору року керсетку, в більш прохолодну пору – свиту, юпку, взимку – кожухи. Керсетки – подовжені жилетки, в верхній частині щільно затягнуті, в нижній частині вільні до середини стегон. На її правій полі часто в кутку виконували декоративний візерунок. Жіночі свити були переважно білого кольору. Поверх керсетки носили широкі і довгі пояси з вишивкою або інший декоративною обробкою. Прикраси – різнобарвне або червоне намисто, монети-дукачі, ланцюжок з хрестиком. Намисто найдорожче червоне коралове, йому приписували цілющі властивості, носили у свята. Під час весілля від вінчання до одягання очіпка наречена не мала ніякого намисто. Під час скорботи, поста- носили прості непомітні прикраси. Матеріали для намисто: корали, перли, бурштин. Справжнім багатством дівчини були гарні, довгі волосся. Спочатку основний укладанням для волосся були розпущене волосся з просунув посередині голови. Потім дівчата заплітали волосся в одну дві коси, прикрашали стрічками. Заміжні жінки не мали права ходити без головного убору (паця з твердим очіпком, а зверху хустку, в свята – намитка). Селяни на ноги надягали постоли з різних матеріалів, хто багатший – високі шнуровані на каблучках з кольорової шкіри чобітки, чобітки з сафянка. Чоловічі одягу: туникообразная сорочка з коміром-стійкою. Для візерунка використовували червоні і сині, іноді чорні нитки, багатий рослинний і рослинно – орнаментований візерунок на грудях, комірі, рукавах. Сорочка була заправлена ​​в штани і підв`язана широким поясом. На поясі часто носили кисет з тютюн і люльку. На сорочку одягали безрукавку переважно чорного і коричневого кольору тканини. У більш теплу пору року – свита, взимку кожух – чорного, коричневого кольору. За кожуха, свиті пов’язували широкий пояс. На голові носили смушевій шапці, суконні з високим верхом, низькі з чорного хутра. На ногах носили постоли, чорні чобітки на підборах.

ТД "Колос"ТД "Колос"В основі візерунка лежить використання елемента з вісьмома променями. Переважно це символ зірок, руж. Ружі з вісьмома пелюстками символізують відродження, вічне життя і благодать. Між квітками вишитий хрест, з чотирма чорними квадратами. Хрестові орнаменти дуже багатогранні і також їх смислове значення, це в першу чергу знак християнства, відрази зла.

В основі другого візерунка використано маленький ромб по центру з хрестиком і навколо нього з кожним разом зростає ромб нового кольору і більше розміром. Чорний колір – земля, червоний колір – кров, родичі, любов, блакитний колір – захист від стихій (вода), зелений – колір життя, зростання. Набігають один на одного ромби – знак щасливого полювання, удачі, знак життя, родючості.